ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 3/7/2017

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

DSC_4624.jpg

Με την τιμητική παρουσία του κ. Άγγελου Χανιώτη, Καθηγητή Αρχαίας Ιστορίας και Κλασσικών Σπουδών του Τμήματος Ιστορικών Σπουδών στο Ινστιτούτο Ανωτέρων Σπουδών του Πρίνστον της Νέας Υερσέης των Ηνωμ. Πολιτειών( Institute for Advanced Study-Princeton, NJ), του καθηγητή Αρχαίας Ιστορίας και Προέδρου του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ και Μέλους του Δ.Σ. της Ε.Γ. του ΔΙΜΜΑ κ. Παντελή Νίγδελη, του καθηγητού ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας του Τομέα Αρχαίων Γλωσσών και Πολιτισμών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ακτενίζ της Ατάλλειας MustafaAdak, του καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου της ΚωνσταντινούποληςΜουσταφά Χαμντί Σαγιάρκαθώς και επίκουρων καθηγητών και διδακτόρων συμμετεχόντων στο 3ο ελληνοτουρκικό συνέδριο επιγραφικής, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Διεθνές Ίδρυμα Μεγάλου Αλεξάνδρου στις 2 Ιουλίου 2017.

Το Συνέδριο διενεργήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης (αίθουσα Μανώλη Ανδρόνικου) με τη συμμετοχή τριάντα ειδικών από την Ελλάδα και την Τουρκία, με πρωτοβουλία του καθηγητή Άγγελου Χανιώτη, με πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής τον καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Παντελή Νίγδελη και με την ευγενική υποστήριξη, μεταξύ άλλων και του Κοινωφελούς ιδρύματος «ΔΙΟΝΥΣΗ Α. ΠΑΣΧΑΛΗ».

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους στο ΔΙΜΜΑ ξεναγήθηκαν στους χώρους του από τη Νομική Σύμβουλο κ. Ι. Παπαδιαμαντή και το μέλος κ. Ν. Βλαχόπουλο και δήλωσαν εντυπωσιασμένοι από το μεγαλείο του κτιρίου καθώς και το πολιτιστικό έργο που επιτελείται, για το οποίο ήταν ήδη ενήμεροι από τον κ. Νίγδελη. Ο καθηγητής Άγγελος Χανιώτης, για τον οποίο η Ελλάδα είναι υπερήφανη που κατέχει αυτή τη μοναδική και διεθνούς βεληνεκούς καταξίωσης θέση στο Πανεπιστήμιο του Πρίνστον και ο καταξιωμένος καθηγητής Παντελής Νίγδελης, επιθυμώντας, όπως συνδράμουν στο υψηλού επιπέδου πολιτιστικό έργο που τελείται τα τελευταία χρόνια στο ΔΙΜΜΑ, με στόχο τη διάδοση του ελληνικού πολιτισμού στα πέρατα της οικουμένης, συζήτησαν το ενδεχόμενο διεξαγωγής παγκόσμιου συνεδρίου υψηλών προδιαγραφών για το Μέγα Αλέξανδρο στις εγκαταστάσεις του Διεθνούς Ιδρύματος Μεγάλου Αλεξάνδρου, με την υποστήριξη του Προέδρου της Ε.Γ. κ. Διονύση Πασχάλη, ο οποίος δήλωσε ότι το αξιόλογο αυτό εγχείρημα αποτελεί τιμή για το ΔΙΜΜΑ και θα το στηρίξει με σθένος.

DSC_4673.jpgDSC_4643.jpgDSC_4649.jpgDSC_4625_1.jpgDSC_4650.jpgDSC_4629.jpgDSC_4661.jpgDSC_4630.jpgDSC_4667.jpgDSC_4633.jpgDSC_4672.jpgDSC_4641.jpg